ProDemos biedt nu, naast educatieve programma's in Den Haag, ook gratis workshops aan op de pabo's zelf. De juffen en meesters in spe leren hoe onze democratische rechtsstaat in elkaar zit, maar ze krijgen ook praktische lesideeën en werkvormen mee. Zodat ze deze informatie kunnen gebruiken als ze zelf voor de klas staan. Ook zien ze hoe ProDemos leerlingen uit groep 7 en 8 voorlicht over de democratische rechtsstaat.
Politieke jongeren komen tot een coalitie van PvdA en VVD
De politieke jongerenorganisaties gaan ervan uit dat PvdA en VVD samen een coalitie gaan vormen.
Voor de Jonge Socialisten is een coalitie ‘over links’ uitgesloten. CDJA geeft aan dat het CDA niet in een regering plaats zal nemen. De Jonge Democraten zien er niet direct heil in om samen te werken met twee partijen die D66 niet per se nodig hebben. Dat bleek tijdens het Grote Jongeren Formatiedebat, georganiseerd door ProDemos ter gelegenheid van de internationale Dag van de Democratie.
Onder leiding van Pieter Hilhorst werd gediscussieerd over de onderwerpen zorg, onderwijs, ontwikkelingssamenwerking, arbeidsmarkt en natuur en milieu. Op alle terreinen bleek het mogelijk om tot meerderheden te komen. Vaak op de intentie, maar ook op de concrete uitwerking.
Zo was er op het gebied van de arbeidsmarkt een meerderheid voor het verkleinen van het verschil tussen vaste en flexibele contracten, door vaste contracten minder vast en flexibele contracten juist vaster te maken. Ook wil een meerderheid dat het mogelijk wordt dat oudere werknemers minder gaan verdienen. Tot slot was er overeenstemming over het idee dat sectoren zich moeten inzetten om mensen aan het werk te houden, desnoods in een andere sector. Dat kan door werknemers van wie verwacht wordt dat ze boven een bepaalde leeftijd hun werk niet meer kunnen uitoefenen (bijvoorbeeld bij zware beroepen) tijdig om te scholen voor een functie in een andere sector.
Andere punten waar een meerderheid voor is:
Zorg
• Mantelzorgers ontlasten, bijvoorbeeld door zorgverlof en flexibelere werktijden.
• Zorg dicht bij huis en kleinschaliger: meer zorg door eigen omgeving laten doen, minder door de overheid.
• Inzetten op preventie.
Ontwikkelingssamenwerking
• Onderkennen dat er een verband is tussen defensie en ontwikkelingssamenwerking. Het budget van defensie ook zien als een bijdrage aan ontwikkelingssamenwerking.
• Vasthouden aan 0,7% norm, maar wel kritisch toezien op de besteding van het geld.
• Oplossen van handelsbeperkingen, zodat ontwikkelingssamenwerking minder nodig is.
Natuur en milieu
• Ecologische hoofdstructuur verder ontwikkelen.
• Afschaffen van subsidies voor fossiele brandstoffen én voor duurzame projecten.
• Vasthouden aan het principe ‘de vervuiler betaalt’.
Onderwijs
• Meer investeren in onderwijs, in het bijzonder in het basisonderwijs.
• Geen boetes op lang studeren en extra studie.
• Invoering sociaal leenstelsel.
Reacties
Reageer
Verslag lezing 'De Turken komen eraan'
De parlementszaal van ProDemos zit tot de nok toe vol voor de komst van oud-Europarlementariër Joost Lagendijk. Zijn boek, “De Turken komen eraan”, staat centraal. De Turkse gemeenschap is dan ook goed vertegenwoordigd. Alsnog is het een gemêleerd gezelschap; er zijn zowel jonge als wat oudere mensen, mannen en vrouwen. Sinds Joost Lagendijk in Turkije woont, krijgt hij veel vragen van Nederlanders die Turkije bezoeken.